26 Temmuz 2013 Cuma

İftar SofrasıBir gün sormuşlar ermişlerden birine, '' Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır?''  Bakın göstereyim demiş ermiş.

Önce sevgiyi dilden gönüle indirememiş olanları çağırarak onlara bir sofra hazırlamış. Hepsi oturmuşlar yerlerine derken, tabaklar içinde sıcak çorbalar gelmiş. Arkasından da 'derviş kaşıkları' denilen bir metre boyunda kaşıklar. 

Ermiş 'bu kaşıkların ucundan tutup öyle yiyeceksiniz' diye bir şart koşmuş. 'peki' demişler ve içmeye teşebbüs etmişler. Fakat oda ne? Kaşıklar uzun geldiğinden bir türlü döküp saçmadan götüremiyorlar ağızlarına. En sonunda bakmışlar beceremiyorlar, öylece aç kalkmışlar sofradan.

Bunun üzerine 'şimdi' demiş erviş, ''sevgiyi gerçekten bilenleri çağıralım yemeğe''. Yüzleri aydınlık, gözleri sevgi ile gülümseyen ışıklı insanlar gelmiş oturmuşlar sofraya. 'Buyrun ' denince her biri uzun boylu kaşığını çorbaya daldırıp, karşısındaki arkadaşına uzatarak içirmiş. Böylece her biri diğerini doyurmuş ve şükrederek kalkmışlar sofradan.

İşte demiş ermiş 'kim ki hayat sofrasında yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse, o aç kalkacaktır. Ve kim arkadaşını düşünür de doyurursa, oda arkadaşı tarafından doyurulacaktır.


Çok hoşuma giden bu kısa hikayeyi sizlerle de paylaşmak istedim. İftara gelen misafirlerime yemekleri sıcak vermek istediğim için resimlerini çekemedim. Sadece salatamızın tarifini sizlerle paylaşacağım.

Havuçlu salata:
 • 3-4 tane orta boy havuç
 • 1 s.b. yogurt
 • 2 y.k. mayonez
 • ceviz
 • zeytinyağ
Hazırlanışı:
 • Havuçları rendeleyip zeytinyağında 5 dk soteleyip soğumaya bırakıyoruz.
 • Yoğurt, mayonez ve cevizi karıştırıyoruz, havuçlarıda bu karışıma ilave edip servis tabağına alıyoruz.


4 yorum:

 1. Akşama ne yapsam diye bakınırken böyle lezzetli ve pratik bir tarifle karşılaştığım için acayip mutlu oldum. Salata olması da pek hafif. Ellerinize sağlık..

  YanıtlaSil
 2. Masanız çok güzel görünüyor, havuç salatası banada fikir vermiş oldu :) ellerinize sağlık...

  YanıtlaSil
 3. İyi ki bloğumu ziyaret etmişsiniz ki ben de sizin bloğunuzu keşfettim. :) Harika bir masa elinize sağlık. Takipteyim sevgiler :))

  YanıtlaSil
 4. Amanın harika bi blog buldum :)) Hemde acıkmıştım yemek saati mutfağa doğru gideyim yavaş yavaş tabi size selam ettikten sonra.. severek takibe aldım umarım sizde teşrif edersiniz.. Ki öyle olursa çok mutlu olurum.. Bebişi de öpün bol bol :) sevgiler.. Merakla tariflerinizi beklemedeyiz.

  YanıtlaSil